Polecane

Krawaty a marynarki męskie i damskie

Marynarki damskie i marynarki męskie nie zawsze są proste w stylizacji. Musimy wiedzieć, z czym warto je łączyć oraz zastanowić się, czy pasują one do naszego stylu. Podczas tworzenia zestawów musimy zwracać uwagę na wybierane wzory i kolory. A jak jest z krawatami? Czy pasują one do większości naszych stylizacji z udziałem marynarek?

Marynarki męskie i damskie – czy potrzebujemy krawatów do koszuli?

Jednym z podstawowych kryteriów doboru krawata do koszuli jest oczywiście umiejętne połączenie odcieni. Warto przy tym zaznaczyć, że wciąż aktualny jest mit, jakoby krawat musiał być ciemniejszy od koszuli bądź dokładnie w takim samym kolorze jak garnitur. To błąd – nie należy się ograniczać, ponieważ ciekawsze zestawienie barw wciąż będzie prezentowało się elegancko, a my nadal będziemy na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami na arenie mody.

Jak wiadomo, najbardziej uniwersalne są koszule męskie w kolorze białym. W tym przypadku mamy właściwie nieograniczone możliwości – krawat może być w dowolnym odcieniu, ponieważ wciąż będzie dobrze się prezentował na śnieżnobiałej bieli. Można zatem wybrać wariant klasyczny, jak krawaty męskie czarne, granatowe czy ciemnoszare, jednak bardziej intrygująco będą wyglądały modele fioletowe, zielone czy bordowe.

Co jednak w przypadku, kiedy to koszula ma dość zdecydowany kolor? Możemy tutaj pokierować się jedną z dwóch zasad. Krawat może przykładowo stonować całą stylizację, jak w przypadku, kiedy wybierzemy wariant w czerni, który uzupełni błękitną czy jasnoróżową koszulę. Koszule męskie mogą być też zestawiane z krawatami na zasadzie kontrastu, co sprawdzi się podczas luźniejszych, niezobowiązujących wyjść. Dlatego nie wahajmy się łączyć czerwonych krawatów z granatową koszulą.

Ale koszula to nie wszystko. Bardzo ważne są również marynarki damskie i marynarki męskie. Wyżej przedstawiliśmy, jak powinien wyglądać dobór koszuli w męskiej stylizacji. Tak naprawdę wiele tutejszych przykładów można przełożyć na damską garderobę. Zawsze pamiętajmy, aby krawaty, marynarki i koszule nie były zbyt pstrokate. Taki miszmasz kolorystyczny jest niepożądany.

Na co zwracamy uwagę, gdy wybieramy krawaty?

Drugą istotną kwestią jest oczywiście wzornictwo. Najbardziej tradycyjnym i zarazem bezpiecznym rozwiązaniem jest łączenie gładkiej koszuli z gładkim krawatem. W ten sposób trudno popełnić modowe faux pas, szczególnie jeśli marynarka również jest pozbawiona jakiegokolwiek wzoru.

Nie da się jednak ukryć, że zdecydowanie ciekawiej będzie się prezentowała stylizacja wykorzystująca interesujący print. Prosty garnitur oraz klasyczną koszulę mogą zatem znakomicie uzupełnić krawaty męskie w atrakcyjnych wzorach, np. w kropki, w prążki czy w romby.

Utarło się, że wzorzyste koszule męskie nie idą w parze z równie ekstrawaganckimi krawatami, jednak nie ma to przełożenia na rzeczywistość. Nic nie stoi na przeszkodzie, by koszula w paski została uzupełniona krawatem z geometrycznymi wzorami, co sprawi, że zestaw będzie nietypowy, ale godny zapamiętania.

Krawat do koszuli – wskazówki

Jeśli chcemy zawsze prezentować się dobrze i przyciągać zachwycone spojrzenia, zdecydowanie należy pamiętać o kilku zasadach, które znacząco ułatwią dobór krawata do koszuli oraz marynarek. Czym kierować się podczas wyboru garderoby damskiej i męskiej? Sprawdź, jak nosić marynarki damskie i męskie z krawatami!

  • Klapy marynarki – jeśli są dość szerokie, krawat powinien być raczej wąski, w przeciwnym wypadku możemy osiągnąć dość nudny i zarazem przytłaczający efekt;
  • dobranie stroju do okazji – na spotkanie biznesowe czy do pracy warto wybierać modele w dość klasycznych barwach i raczej nie stawiać na szalone wzory. Interesujący, nietypowy print krawata zdecydowanie lepiej zachować na inny dzień, np. na imprezę w gronie znajomych;
  • umiejętny wybór dodatków – każde łączenie koszuli i krawata stanie się jeszcze bardziej przemyślane, jeśli zdecydujemy się na ozdoby, które uzupełnią całą stylizację. Jeśli zatem chcemy dodać prostej koszuli charakteru, warto założyć niecodzienny model spinek do mankietów albo założyć elegancki zegarek;
  • krawat powinien iść w parze wyłącznie z długim rękawem – jeśli decydujemy się na koszulę na krótki rękaw, zdecydowanie lepiej będzie wyglądała solo
  • marynarki damskie i krawaty można łączyć w nieco prostszy sposób – często im bardziej ekstrawagancki look, tym lepiej.