baby's black wooden crib with LED crib mobile
Polecane Edukacja Porady Zdrowie

Jak zapewnić dziecku zdrowy sen?

Nie od dziś wiadomo, że sen jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i rozwój naszych pociech. Odpowiednia regeneracja tak młodego organizmu jest istotna, by był on odporny i silny. Jednak czy da się w 100% zadbać o to, by nasze dziecko było zawsze zdrowe i wygodnie spało? Oczywiście. Wystarczy jedynie wcielić w życie te kilka rad z naszego artykułu.

Wybieramy łóżko dla dziecka

Najważniejsze jest łóżko. Nie rama, ale materac, czyli to, na czym pociecha śpi. Nie ma sensu kupować typowo dziecinnego łóżka, np. dla 5 latka, ponieważ obecnie są o wiele ciekawsze i oszczędniejsze rozwiązania. Mowa o specjalnych wypoczynkach, które można dostosować do wzrostu dziecka poprzez rozłożenie lub zsunięcie miejsca na materac. Takie łóżko posłuży dziecku nawet kilka lat, a my tym samym będziemy musieli tylko inwestować w nowy materac, kiedy nasza pociecha będzie rosła. Materac powinien być antyalergiczny i odpowiedni do pozycji, w jakiej maluch śpi. Warto rozważyć zakup wariantu lateksowego, ponieważ cechuje się właściwościami antyalergicznymi.

Poduszka i kołdra – kompani zdrowego snu

Ważna jest poduszka dla dziecka i kołdra z odpowiednim rodzajem wypełnienia, np. z puchu lub pierza. Wtedy główka malucha odpowiednio się na niej ułoży i dziecko porządnie się wyśpi. Jeśli natomiast chodzi o okrycie, nie warto decydować się na małe wersje kołder, np. 70 cm na 90 cm. Lepiej kupić kołdrę większą, by nie trzeba było często jej wymieniać z biegiem jak nasza pociecha będzie rosła. Wszystkie te przedmioty powinniśmy regularnie wietrzyć, a gdy metka pozwala, prać w pralce. Warto to zrobić po każdym przeziębieniu, by zabić wszystkie bakterie i roztocza.

Tekstylia do dziecięcej sypialni

W kwestii zdrowego snu bardzo ważną rolę odgrywają również poszewki. Warto, by wybierać te z naturalnych tkanin i prać je w odpowiednich temperaturach. Starajmy się również w miarę często je zmienić, minimum raz w tygodniu. Sprawdzajmy skład tekstyliów, które kupujemy do sypialni dziecka. Nie wybierajmy tych poliestrowych i z mieszankami syntetycznych włókien.