boy in blue white and red plaid button up shirt smiling
Polecane Porady Zdrowie

Jak prawidłowo dbać o zęby mleczne?

Dużo się mówi, że o zęby dbać już od początku, ale niestety wśród niektórych rodziców nadal panuje przekonanie, że nie warto nic robić z mleczakami, bo przecież i tak wypadną. Jest to ogromny błąd, ponieważ można doprowadzić do poważnych zaniedbań, które w przyszłości doprowadzą do problemów z zębami stałymi.

Kiedy zacząć myć zęby?

Dużo ludzi popełnia błąd, ponieważ zapoznają malucha ze szczoteczką i pastą dopiero jak trochę podrośnie, a w jego buzi pojawiają się kolejne nowe ząbki. O higienę jamy ustnej trzeba dbać już od pierwszych dni życia dziecka, jeszcze zanim wyrośnie pierwszy siekacz. Dlatego należy przecierać dziąsła niemowlaka gazikiem namoczonym letnią wodą, pozwoli to usunąć resztki pożywienia z buzi. Kiedy pojawi się pierwszy mleczak, wtedy do mycia można użyć silikonowej szczoteczki, którą nakłada się na palec. Warto dodać, że nie tylko zacznie to oswajać malucha z myciem zębów, ale takie masowanie działa kojąco w okresie ząbkowania. Jak ząbków przybędzie, silikonową nakładkę należy zamienić na szczoteczkę z miękkim włosiem i myć dziecku zęby co najmniej dwa razy dziennie, na początek wystarczy sama przegotowana woda. Pastę bez fluoru można zacząć używać kiedy maluch skończy rok.

Leczenie mleczaków

Wciąż panuje przekonanie, że zębów mlecznych leczyć nie trzeba, bo przecież służą tylko kilka lat, a później i tak wypadną. Owszem, ale jeśli je zaniedbamy to na ich miejsce wyrosną nowe zęby stałe, już z próchnicą. Co przysporzy tylko bólu i stresu, ponieważ zdarza się tak, że nowy ząb jest popsuty do tego stopnia, że konieczne jest leczenie kanałowe Radom . Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa, pozwoli to na kontrolowanie stanu uzębienia i reagowanie w porę.

Pierwsza wizyta kontrolna

Niektórzy rodzice nie wiedzą kiedy tak właściwie powinno udać się z dzieckiem do stomatologa i zjawiają się dopiero wtedy, kiedy konieczne jest już leczenie. Pierwsza wizyta powinna odbyć się już w pierwszym półroczu życia malucha, niezależnie od tego czy ma już jakieś ząbki, czy jeszcze nie. Na kolejne wizyty należy udawać się co 3-4 miesiące, ponieważ próchnica bardzo szybko się rozwija, zwłaszcza na zębach mlecznych. Wcześnie wykryta, zaoszczędzi dziecku bólu, a fotel stomatologiczny nie będzie mu się kojarzyć tylko z nieprzyjemnymi rzeczami.