man and woman sitting on chairs
Polecane Edukacja Porady

Jak nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem?

Czytanie to umiejętność, bez której dorosłe życie jest znacznie utrudnione. Jednak równie ważne jest opanowanie tej czynności ze zrozumieniem. Im szybciej dziecko nauczy się czytać, rozumiejąc to, co jest napisane, tym łatwiej będzie mu rozwijać nie tylko swoją osobowość, ale także inteligencję.

Rozumienie to podstawa

Czytanie ze zrozumieniem to podstawowa umiejętność, bez której w dorosłym życiu, w pracy zawodowej czy na studiach bardzo trudno sobie poradzić. Ta czynność przede wszystkim pomaga w łatwiejszym przyswajaniu komunikatów, szybszym zdobywaniu wiedzy oraz prostszym nawiązywaniu kontaktów.

Czytanie ze zrozumieniem powinno być wdrażane już od najmłodszych lat. Jest ono wykorzystywane u dzieci, nastolatków, ale także osób w bardziej zaawansowanym wieku. Sposobów i metod na naukę czytania ze zrozumieniem jest wiele. Warto więc wiedzieć nie tylko, które są najbardziej skuteczne, ale także, jakie można wykonywać z dzieckiem lub samemu w domu.

Jak rozwiązać problem?

Do rozwoju umiejętności związanej z czytaniem ze zrozumieniem wykorzystywane są gry edukacyjne. Pozwalają one na zwrócenie uwagi na detale oraz wyłapanie najważniejszych informacji. Dodatkowo, aby zdobyć nagrodę, trzeba przede wszystkim dotrzeć do sedna problemu czy zagadki. W innym przypadku gracz zostaje bez gratyfikacji. Co więcej, gry edukacyjne dostosowywane są do poziomu wiedzy, wieku oraz umiejętności uczestnika. Pobudzają kreatywność, zwiększają zręczność i koordynację ruchową oraz rozwijają zdolność przestrzennego myślenia.

Innym rodzajem narzędzi służących do poprawiania jakości czytania ze zrozumieniem są gry logopedyczne. Służą one przede wszystkim korekcji wad wymowy, które mogą pojawić się na różnym etapie rozwoju dziecka. Takie ćwiczenia logopedyczne wspomagają pracę w gabinecie u specjalisty, jednocześnie maksymalizując efekty.

Gry logopedyczne to nie tylko sposób na leczenie problemów związanych z artykulacją, ale także doskonale rozwijające zadania dla osób chcących znacznie szybciej nauczyć się czytania ze zrozumieniem. Przede wszystkim gracz skupia się na pisaniu krótko i konkretnie, bez zbędnego rozpisywania się. Dzięki temu łatwiej jest mu zrozumieć sens pytania, jednocześnie wykluczając nadinterpretację treści.

Logopedia ma za zadanie nie tylko leczyć, ale także poprawiać i doskonalić wymowę. W terapii wykorzystywane są różnego rodzaju ćwiczenia rozwijające. W grach logopedycznych natomiast stosowane są, podobnie, jak i w edukacyjnych, różnego rodzaju pytania pomocnicze, które naprowadzają gracza na właściwy tor myślenia. Dzięki temu szybciej rozumie zadanie i jest w stanie rozwiązać je w krótszym czasie.

U osób dorosłych stosuje się zakreślanie trudnych wyrazów, a następnie wyszukiwanie ich w słowniku i zapamiętywanie poprzez skojarzenia. Ważne jest tu wytworzenie nawyku, aby nigdy nie zostawiać bez wyjaśnienia trudniejszych zwrotów, gdyż później można o nich już nie pamiętać.

Po zabawach edukacyjnych dziecko jest samo w stanie wyłapać, które informacje są ważne, a które nie mają istotnego znaczenia. Dodatkowo uczą formułowania pytań pomocniczych, szczególnie jest to przydatne przy dłuższych tekstach. Innym sposobem jest tworzenie planu, aby ustalić kolejność czynności czy wydarzeń. Wspomaga to zrozumienie zależności dotyczących przyczyn i skutków sytuacji lub zadania.