red seeds in gray container
Polecane Porady Zdrowie

Drogocenne dla organizmu jagody goji

Jagody goji – nie wszystkim znane superowoce, które szturmem podbijają rynek dietetyczno-spożywczy. Czym właściwie są, skąd pochodzą i jakie mają właściwości? Dlaczego nazywane zostają superowocami?

Jagody goji, wymiennie nazywane owocami goji, to owoce chińskiej rośliny – kolcowoju pospolitego, które znane sa ludzkości od wielu tysięcy lat, a od ponad 2500 lat goszczą w medycynie naturalnej Azjatów i ich pokarmach.

Wiele mówi się o niezwykłych właściwościach tych owoców, o których coraz głośniej jest na rynku polskim, a ich dostępność jest znacznie ułatwiona osobom zainteresowanym zakupem – dostaniemy je ( najczęściej w formie suszonych, paczkowanych owoców lub sprzedawanych na wagę) w większości popularnych supermarketów. Niezwykłe właściwości nie są wcale chwytem marketingowym, bowiem od wielu setek lat królują one jako suplement na wiele schorzeń, m.in. wątroby, regulują poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, wspomagają pracę serca, wzrok, a także ogólna odporność organizmu ludzkiego.

Niezwykle popularne są one również wśród osób, które chcą zwalczyć cellulit lub zrzucić kilogramy – ich działanie – wspomagające odchudzanie – powoduje, że dużo szybciej traci się kilogramy, wspomagając się spożywaniem jagód goji, niż w przypadku braku suplementacji tą rośliną. Zawierają one w sobie bardzo dużo cennych dla organizmu składników odżywczych, dużą ilość błonnika, a przy tym są niskokaloryczne – wprost stworzone dla osób chcących schudnąć!

Owoce goji zawierają prawie dwadzieścia różnych aminowasów, wiele cennych pierwiastków, jak cynk, żelazo ( zawierają go trzykrotnie więcej niż szpinak!), wapno, miedź, selen, fosfor i wiele, wiele innych. Zaskakujący jest fakt, iż świeże owoce źródłem niesamowitych ilości witaminy C, której zwartość w jagodach goji jest 50 razy większa niż w pomarańczy. W owocach tych odnajdziemy także nienasycone kwasy tłuszczowe, niesamowicie pomocne podczas odchudzania.

Jak widać – to nie plotka, że jagody goji to superowoce! Żaden inny pokarm nie zawiera w sobie takiego bogactwa składników!

Warty podkreślenia jest fakt, iż Chińczycy wierzą w długowieczną moc jagód goji – istnieje legenda mówiąca, o tym, że popularyzator tych owoców, spożywający je każdego dnia, żył ponad 250 lat! Warto przekonać się o tym na własnej skórze, prawda?