close-up photo of assorted coins
Polecane Finanse Porady

Czy nastolatek powinien mieć konto oszczędnościowe?

Oszczędzanie i rozsądne dysponowanie pieniędzmi to czynności, których powinniśmy uczyć nasze dzieci od najmłodszych lat. W tym celu kilkulatkowi możemy podarować świnkę skarbonkę a nastolatkowi zaproponować konto oszczędnościowe. Korzyści z jego posiadania czerpać będzie zarówno dziecko, jak i jego rodzice.

Nauka odpowiedzialności

Poczucie niezależności oraz możliwość samodzielnego kształtowania otaczającej rzeczywistości są bardzo ważne w życiu młodych ludzi, którzy dopiero uczą się brać odpowiedzialność za swoje decyzje i planować przyszłość. Konto oszczędnościowe może być dobrym początkiem na drodze ku dorosłości, bowiem daje ono możliwość nauczenia się prawidłowego dbania o finansową sferę życia.

Im wcześniej dzieci dostrzegą potrzebę gromadzenia oszczędności i nauczą się jak je zbierać, tym łatwiej będzie im to przychodzić to w dorosłym życiu. Pamiętajmy, że pozytywne nawyki wykształcone za młodu procentują w przyszłości. Dlatego też wczesne poznanie wartości pieniędzy nauczy dzieci szacunku zarówno do nich, jak i do pracy oraz oduczy lekkomyślnej rozrzutności.

Samodzielne gospodarowanie

Odpowiedzialność to także samodzielne gospodarowanie swoimi środkami. Konto oszczędnościowe pozwala zaplanować wydatki a jednocześnie mobilizuje do oszczędzania. Dlaczego? Otóż jest ono oprocentowane, czyli zdeponowane na nim pieniądze wypracowują zysk. A to dodatkowa zachęta do odkładania oraz lepszego kontrolowania i planowania wydatków.

Środkami na koncie jest łatwo zarządzać bez wychodzenia z domu. Młody człowiek, mający dostęp do Internetu lub mobilnych aplikacji telefonicznych, w każdej chwili może sprawdzić stan swoich finansów i dowolnie nimi dysponować. Dzięki temu młodzież dość łatwo może skonfrontować swoje potrzeby z realną możliwością ich sfinansowania.

Bezpieczeństwo

Konto oszczędnościowe to także wygoda dla rodziców. Jeśli wasza pociecha wyjeżdża na wakacje lub szkolną wycieczkę i zabraknie jej pieniędzy – wystarczy zrobić przelew. Konto jest więc nie tylko udogodnieniem, ale i gwarancją bezpieczeństwa. Wasze dzieci nie muszą nosić ze sobą portfela, dzięki czemu nie ma ryzyka, że ktoś im go ukradnie lub same go zgubią.

Jest to przydatne rozwiązanie, które gwarantuje spokój i dzieci i rodziców. To samo tyczy się zakupów lub wyjść ze znajomymi – po co wybierać się na nie z większa sumą pieniędzy, jeśli wymarzony zakup czy rozrywkę można opłacić przy użyciu karty?

Konto oszczędnościowe i edukowanie

Postęp technologiczny zauważalnie obejmuje bankowość i finanse. Młodzież posiadająca konto mimowolnie poznaje podstawy funkcjonowania bankowości internetowej. Tym samym nastolatki poznają ryzyko, jakie może wynikać z jej używania oraz uczą się zasad bezpieczeństwa niezbędnego przy wirtualnym zarządzaniu finansami.

Jeśli chcecie, żeby wasze dorastające dzieci uczyły się samodzielności i gospodarności, koniecznie zadbajcie o to, aby miały własne konto. Jest ono nie tylko wygodne, ale ma też nieoceniony wymiar edukacyjny, który pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.