woman reading book
Polecane Edukacja Porady

Co zrobić, kiedy nauka na zajęciach językowych to dla ucznia za mało?

Są tacy uczniowie, którzy mają niezwykle silną motywację. Co prawda uczą się języka angielskiego w szkole i dodatkowo po lekcjach, uczęszczając na różnego rodzaju kursy, to jednak chcieliby móc uczyć się więcej, obcować z językiem przez cały dzień, kiedy tylko mają okazję. Istnieje parę ciekawych wskazówek i rad, dzięki którym nawet podczas zajmowania się swoimi zainteresowaniami jest szansa na to, aby przyswoić trochę więcej języka angielskiego, niż na zajęciach.

Sposoby na naukę nowych słówek

Jednym z najlepszych domowych metod nauki słownictwa są fiszki. To małe i bardzo proste w użyciu karteczki. Na jednej stronie znajduje się słowo po polsku lub obrazek, na drugiej – odpowiedź. Osoba korzystająca z fiszek musi podać odpowiednik w języku angielskim, ale bez patrzenia na odpowiedź. W taki sposób przyswaja nowe słówka. Kiedy będzie miała problem z jakąś karteczką, może ją odłożyć i wrócić do niej później. Dobrym sposobem jest własnoręczne wykonywanie fiszek – dzięki temu nawet podczas ich robienia będą przyswajane nowe wyrazy i pojęcia.

Hobby z językiem angielskim

Kiedy ktoś lubi oglądać angielskie czy amerykańskie seriale, dodatkowa nauka w domu nie będzie od niego wymagała właściwie żadnych starań. Wystarczy tylko zamiast lektora czy polskich napisów poszukać takich wersji, które będą miały jedynie angielskie napisy. Dla bardziej zaawansowanych uczniów, którzy chcą jedynie podszlifować swój język (słownictwo czy znajomość konkretnych konstrukcji zdaniowych), nawet angielskie napisy nie będą potrzebne. Metoda z ich zastosowaniem jest dobra na dwa sposoby – po pierwsze osoba, chcąca się nauczyć języka obcego, słyszy wymowę konkretnych słów, a po drugie – może od razu na ekranie sprawdzić ich pisownię. Oczywiście pod warunkiem, że jest ona poprawna. Pobieranie napisów z niepewnych źródeł może niestety być przyczyną uczenia się z błędami, a to oczywiście trzeba wyeliminować.

Innym sposobem na uczenie się języka podczas spędzania czasu nad rozwijaniem swoich zainteresowań, jest czytanie książek. Oczywiście muszą one być w języku angielskim lub innym języku obcym, którego akurat chcemy się nauczyć. Najlepiej jest się wyposażyć w czytnik książek elektronicznych, który będzie miał dodatkowo wbudowany słownik. Tablet także powinien wystarczyć. Dla zwolenników tradycyjnych sposobów również jest rozwiązanie – w jednej ręce można trzymać książkę, w drugiej słownik. Nie jest to niestety zbyt poręczny i praktyczny sposób, a sięganie po słownik i odkładanie go za każdym razem jedynie skonsumuje więcej drogocennego czasu. Czytanie lektur w języku obcym jest dobrym pomysłem także na naukę nowych słówek i konstrukcji zdań. Trzeba pamiętać, że język literacki jest nieco inny od tego, którym ludzie posługują się na co dzień, dlatego warto na początek wybrać jakąś lekką, niezbyt wymagającą lekturę.

Bardzo istotny jest fakt, że takie metody mają jedynie za zadanie uzupełnić wiedzę, która jest zdobywana w szkole językowej czy na zwyczajnych lekcjach. Metoda bezpośrednia nauki języków obcych, nie tylko angielskiego, jest do tej pory najlepszą ze znanych metod, dlatego póki co nic nie jest w stanie jej zastąpić.